Miega kabinets

IESPĒJAS ĶIRURĢISKAI ĀRSTĒŠANAI UN PACIENTU ATLASE KRĀKŠANAS UN OBSTRUKTĪVAS MIEGA APNOJAS (OMA) GADĪJUMOS.

Ķirurģiska krākšanas un OMA ārstēšana parasti ir samērā komplicēta un neapsolāmu rezultātu. Tomēr mūsdienās esam ieguvuši pietiekami lielu izpratni par krākšanu un OMA, lai spētu veiksmīgi veikt precīzu diagnostiku un izstrādātu katram pacientam individuālu ķirurģijas plānu, ja konkrētajā gadījumā operācija ir iespējama.

Ikviena pacienta ārstēšana sākas ar vizīti, uz kuru pacientam vēlams ierasties ar kādu, kurš redz kā paciets uzvedas miegā, jo pašam cilvēkam bieži vien ir grūti sniegt ārstam pietiekami daudz informācijas par saviem gulēšanas paradumiem. Vizītes laikā tiek sastādīts diagnostikas un ārstēšanas individuāls plāns konkrētajam pacientam, ņemot vērā gan OMA vadlīnijas, gan konkrētā pacienta vajadzības un vēlmes.

Veiksmīgas ķirurģijas pamatā ir rūpīga pacientu atlase. OMA un krākšanas gadījumos ķirurģiju iesakām kā ārstēšanas veidu, ja citas ārstēšanas metodes nevar pielietot vai pacients vēlas operāciju un pēc izmeklējumu veikšanas konstatēts, ka operāciju ir iespējams veikt.

Labvēlīgi parametri operācijai ir pacientiem ar krākšanu un/vai vieglu, vidēji smagu OMA, bez palielināta ĶMI (ķermeņa masas indeksa), bez būtiskām blakusslimībām un ar precīzi nosakāmu obstrukcijas un/vai vibrācijas vietu.

Pirms ārstēšanas ir jāveic PG vai PSG, lai noteiktu OMA smaguma pakāpi. Pacientiem ar smagu OMA bieži vien ķirurģija nav iespējama. Tomēr atsevišķos gadījumos operācija var uzlabot dzīves kvalitāti un celt CPAP terapijas efektivitāti. Ir arī pacienti, kurus iespējams operēt pēc CPAP terapijas lietošanas, ja kopējais veselības stāvoklis ir ievērojami uzlabojies.

Obligāts izmeklējums pirms ķirurģiskas ārstēšanas ir DISE (drug induced sleep endoscopy). Tā ir augšējo elpceļu endoskopija ar medikamentiem ierosināta miega laikā, kurā var precīzi noteikt vibrācijas un obstrukcijas veidošanā iesaistītos orgānus. Ar DISE palīdzību iespējams izvērtēt operācijas iespējamību un apjomu.

Ķirurģijas mērķis ir samazināt klīniskās OMA pazīmes un simptomus, normalizēt miega kvalitāti, samazināt AHI un palielināt SpO2.

Ķirurģijas metodes OMA un krākšanas gadījumā:

- Deguna ķirurģija (starpsienas, gliemežnīcu u.c.);

- Tonsillotomija/tonsillektomija;

- Adenotomija;

- Uvulopalatoplastika (UP);

- Uvulopalatofaringoplastika (UPPP) ar vai bez tonsillektomijas (TE);

- Augšžokļa un/vai apakšžokļa ortognātija;

- Mīksto aukslēju implantācija;

- Radiofrekvenču un lāzerķirurģija (ablācija);

- Mēles saknes ķirurģija;

- Traheostomija.

Bieži ir jāpielieto vairāku etapu ķirurģija pacientiem ar vairāku anatomisko struktūru iesaistījumu. Ortognātijas operācijas veic pamatā pie smagas OMA. RF ablāciju rekomendē vieglas un vidēji smagas OMA ārstēšanai. Mīksto aukslēju implantus rekomendē vieglas OMA un krākšanas ārstēšanai atsevišķiem pacientiem. Traheostomija ir jāpielieto tikai, ja nav citu ārstēšanas iespēju vai neatliekamā situācijā.

Bērniem visbiežāk nav jāveic plaši izmeklējumi, ja klīniski redzams, ka OMA simptomus izraisa palielinātas aizdegunes un/vai aukslēju mandeles. Tad ārstēšanas izvēle ir adenotomija un/vai tonsillotomija.

3D PANORĀMA

Kalnciema iela 98, Rīga, LV1046
Telefons reģistratūrā
67473045, 25511144
e-pasts: info@headline.lv

Kā mūs atrast un rekvizīti

ipass

Klīnika pieejama pacientiem ar kustību traucējumiem. Pacienta pavadonis ratiņkrēslu var saņemt piesakoties klīnikas reģistratūrā vai zvanot pa tālruni 67473045 darba dienās no 9.00 līdz 18.00 un sestdienās no 9.00 līdz 14.00.

(Pievērsiet uzmanību - pēc Jāņiem sestdienās nestrādāsim. Darbu sestdienās atsāksim augustā)